22 lutego 2010

Cytaty warte przemyślenia


Dziś - coś z zupełnie innej beczki. Garść cytatów z kultowej i mojej ulubionej "Diuny". Do przeczytania, przemyślenia... albo i nie.

Jedni słowa Franka Herberta uważają Prawdę Objawioną Y Absolutną, inni za pseudofilozoficzny bełkot, a jeszcze inni - za celne warsztatowo uwagi nawiązujące miejscami do filozofii Zen, Koranu oraz Biblii.

Interpretację pozostawiam każdemu do indywidualnego rozważenia.


Cytaty pochodzą w większości z wydania z 1985 roku (tłum. M. Marszał) .
"Głęboko w naszej podświadomości tkwi przemożna potrzeba logicznego i mającego sens wszechświata. Ale rzeczywisty wszechświat jest zawsze o krok poza logiką.""Wierzba poddaje się wiatrom i wiedzie jej się dobrze, aż pewnego dnia zmienia się w ścianę wierzb odporną na wiatry. To jest przeznaczenie wierzby."


"Nie wolno się bać. Strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, obrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja."  „Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą. że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję, coraz szybciej i szybciej. Odsuwają od siebie wszelką myśl o przeszkodach i nic pamiętają, że pędzącemu na oślep człowiekowi ukazuje się przepaść, kiedy już jest za późno."


"Ten, kto może coś zniszczyć, ma nad tym czymś faktyczną władzę. "


"Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni." 


"Lepszy spokój z okruchem suchara niźli pałac łez i waśni."


"Prorocy mają zwyczaj umierania gwałtowną śmiercią."


"Chyba nie ma straszliwszego olśnienia nad to, w którym odkrywasz, iż twój ojciec jest człowiekiem w ludzkim ciele."


"Czym gardzisz? Po tym poznać, kim jesteś naprawdę."


"Wielkość to chwilowe przeżycie. Nigdy nie bywa racjonalna. Poniekąd zależy od mitotwórczej wyobraźni rodzaju ludzkiego. Człowiek przeżywający wielkość musi czuć mit, w którym istnieje. Musi odbijać to, co nań pada. I musi umieć śmiać się z siebie. Tylko tak wyzwoli się od wiary we własne aspiracje. Śmiech jest wszystkim, co pozwala mu poruszać się wewnątrz siebie. Bez śmiechu nawet chwilowa wielkość zniszczy człowieka."
3 komentarze:

  1. belkot to jest w "bogu-imperatorze" czyta sie gorzej niz heideggera :D

    OdpowiedzUsuń
  2. E, gorszy jest w "Kapitularzu" miejscami => Heidegger zmiksowany z van der Leeuvem :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Litania przeciw strachowi to klasyka sama w sobie. :)

    OdpowiedzUsuń