28 kwietnia 2011

Piramidy odpadów, czyli żarówkowa teoria spiskowa

Pierwsze żarówki Edisona mogły działać nawet do 2500 godzin. Następnie opracowano żarówkę, której okres działania to jedyne 1000 godzin.

Przeciętna drukarka nie powinna działać dłużej, niż 4-5 lat. Telefon komórkowy - maksimum 2 lata.
NRD produkowało lodówki działające co najmniej 25 lat bez usterek. Dziś ciężko znaleźć taką, która działałaby poprawnie choćby przez połowę tego czasu.Pyramids of Waste (2010) to film dokumentalny o tym, jak system ekonomiczny bazujący na konsumpcjonizmie i zaplanowanej krótkiej żywotności produktów wpływa negatywnie na całą naszą planetę.Organizacje zajmujące się powyższą tematyką można znaleźć na stronach:
http://thevenusproject.com
http://thezeitgeistmovement.com/

2 komentarze:

 1. Pomijając jakie głupoty pieprzy się po hasłami ekologii to fakt. Rzeczy produkowane przed 1989 może nie zawsze były piękne, ale były pancerne i często do dziś działają dużo lepiej niż nowe odpady.
  Już nawet IKEA zaczęła podmieniać części produktów na plastikowy szajs - aż żal patrzeć.
  Swoją droga stąd na zachodzie już teraz ogromna popularność wszelkiego typu magazynów ze "starzyzną", która przetrwa niejedno nowe gówno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, pod nurt eko podpinają się przeróżne durne biznesy próbujące zarobić kasę na naiwności ludzkiej, vide niby "eko" żarówki zawierające masę rtęci i wcale nie działające dłużej niż stare "bańki".

  Cieszę się, że coraz więcej pojawia się second handów i różnych tego typu sklepów nie tylko z ubraniami, ale z produktami, które dalej można używać nawet jeśli mają 20 lat. W ramach sustainability kupiłam sobie ostatnio na lokalnym "loppis" starą ale solidną krajalnico-szatkownicę, która niejedno przetrwała i jeszcze wiele zniesie w przeciwieństwie do modernych dizajnerskich cudeniek wartych grosze, a kosztujących znacznie więcej.
  Mały gest, który może być wykonany przez każdego :)

  OdpowiedzUsuń